Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Żary 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 22:59 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Żary 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 22:59
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 387rok 2025
Mieszkańcy12 469rok 2025
REGON / 1000111,2Gmina
Bilans rejestracji+43rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Żary w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Żary liczy 12 469 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 387 podmiotów REGON, czyli 111,2 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o +0,8%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat żarski
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Żary

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Żary w 2025 roku?

Żary ma 12 469 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Żary?

Żary znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Żary?

Żary należy do: Powiat żarski.

Ile podmiotów REGON jest w Żary?

W 2025 roku odnotowano 1 387 podmiotów REGON, czyli 111,2 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Podmioty REGON rosną szybciej niż baza mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +21,0%, ludności +0,8%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +20,0%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 5. miejsce z 10, w województwie: 46. miejsce z 82, w Polsce: 914. miejsce z 2479 (TOP 37%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +43. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+3,4%1 342 → 1 387 · zmiana +45
Ludność-0,3%12 509 → 12 469 · zmiana -40
REGON / 1000+4,0107,3 → 111,2 · +3,7%
Bilans rejestracji+432024: +37 · zmiana +6
Pozycja w rankingu943 → 914Awans o 29 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 3,4%, liczba mieszkańców spadła o 0,3%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,7%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 29 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
123,6117,0110,5104,097,5202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 104,9Podmioty REGON · 2022: 108,3Podmioty REGON · 2023: 113,3Podmioty REGON · 2024: 117,1Podmioty REGON · 2025: 121,0Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 100,0Ludność · 2022: 100,4Ludność · 2023: 100,9Ludność · 2024: 101,2Ludność · 2025: 100,8
REGON: +21,0%Ludność: +0,8%Nasycenie: +20,0%
Dane rok po roku

Żary — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Żary, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 12 469 -0,3% 1 387 +3,4% 111,2 +4,0
2024 12 509 +0,3% 1 342 +3,4% 107,3 +3,2
2023 12 475 +0,5% 1 298 +4,6% 104,0 +4,1
2022 12 417 +0,4% 1 241 +3,2% 99,9 +2,7
2021 12 366 +0,0% 1 202 +4,9% 97,2 +4,5
2020 12 366 — 1 146 — 92,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie111,2powiat: 125,8 · różnica -14,6województwo: 142,0 · różnica -30,7Polska: 145,7 · różnica -34,5
Pozycja w powiecie5 / 10 · TOP 50%REGON / 1000
Pozycja w województwie46 / 82 · TOP 57%REGON / 1000
Pozycja w Polsce914 / 2479 · TOP 37%percentyl 63
Bilans / 1000 lokalnie+3,45
Powiat+2,28
Województwo / Polska+2,66 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny18,1%
Wiek produkcyjny61,7%
Wiek poprodukcyjny20,2%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Powiat żarski.

Wiek produkcyjny61,7%Powiat żarski: 58,4% · różnica +3,3 p.p.
Wiek przedprodukcyjny18,1%Powiat żarski: 16,6% · różnica +1,5 p.p.
Wiek poprodukcyjny20,2%Powiat żarski: 25,0% · różnica -4,8 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest wyższy względem punktu odniesienia (+3,3 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-4,8 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+1,5 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Udziały młodszej i starszej części populacji są względnie zrównoważone. Przy ocenie rynku warto łączyć ten obraz z trendem ludności, rejestracjami REGON i lokalnym popytem.
  • Udział ludności w wieku produkcyjnym jest wysoki w strukturze mieszkańców. Nie należy jednak utożsamiać go bezpośrednio z dostępnością pracowników — Atlas nie uwzględnia tu aktywności zawodowej, kwalifikacji ani dojazdów.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +21,0%, a liczba mieszkańców o +0,8%.

Wniosek 2

W 2025 r. Żary miał 111,2 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 125,8; województwo: 142,0; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +43 (+3,45 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 61,7% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Żary

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Żary 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 22:59, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2025.