Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Żary 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2023 · wygenerowano 17.10.2026 01:06 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Żary 2023

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2023 · wygenerowano 17.10.2026 01:06
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2023
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 298rok 2023
Mieszkańcy12 475rok 2023
REGON / 1000104,0Gmina
Bilans rejestracji+40rok 2023
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Żary w 2023 roku

Według danych GUS BDL dla 2023 roku Żary liczy 12 475 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 298 podmiotów REGON, czyli 104,0 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2023 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o +0,9%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat żarski
Rok danych
2023
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Żary

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Żary w 2023 roku?

Żary ma 12 475 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Żary?

Żary znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Żary?

Żary należy do: Powiat żarski.

Ile podmiotów REGON jest w Żary?

W 2023 roku odnotowano 1 298 podmiotów REGON, czyli 104,0 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Podmioty REGON rosną szybciej niż baza mieszkańców

Od 2020 do 2023 r. dynamika REGON wyniosła +13,3%, ludności +0,9%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +12,3%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 5. miejsce z 10, w województwie: 44. miejsce z 82, w Polsce: 934. miejsce z 2477 (TOP 38%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2023 r. dały +40. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2022 a 2023?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+4,6%1 241 → 1 298 · zmiana +57
Ludność+0,5%12 417 → 12 475 · zmiana +58
REGON / 1000+4,199,9 → 104,0 · +4,1%
Bilans rejestracji+402022: +37 · zmiana +3
Pozycja w rankingu978 → 934Awans o 44 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2022 a 2023 r. REGON wzrósł o 4,6%, liczba mieszkańców wzrosła o 0,5%, REGON / 1000 zwiększył się o 4,1%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 44 miejsc.
Trend 2020–2023

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
115,3110,9106,6102,398,02020202120222023Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 104,9Podmioty REGON · 2022: 108,3Podmioty REGON · 2023: 113,3Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 100,0Ludność · 2022: 100,4Ludność · 2023: 100,9
REGON: +13,3%Ludność: +0,9%Nasycenie: +12,3%
Dane rok po roku

Żary — ludność i REGON 2020–2023

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Żary, lata 2020–2023
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2023 12 475 +0,5% 1 298 +4,6% 104,0 +4,1
2022 12 417 +0,4% 1 241 +3,2% 99,9 +2,7
2021 12 366 +0,0% 1 202 +4,9% 97,2 +4,5
2020 12 366 — 1 146 — 92,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie104,0powiat: 118,3 · różnica -14,2województwo: 134,1 · różnica -30,0Polska: 136,8 · różnica -32,7
Pozycja w powiecie5 / 10 · TOP 50%REGON / 1000
Pozycja w województwie44 / 82 · TOP 54%REGON / 1000
Pozycja w Polsce934 / 2477 · TOP 38%percentyl 62
Bilans / 1000 lokalnie+3,21
Powiat+2,65
Województwo / Polska+3,45 / +4,25
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2023 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +13,3%, a liczba mieszkańców o +0,9%.

Wniosek 2

W 2023 r. Żary miał 104,0 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 118,3; województwo: 134,1; Polska: 136,8.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2023 r. wyniósł +40 (+3,21 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Żary

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Żary 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 01:06, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2023.