Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Żary 2024 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2024 · wygenerowano 18.10.2026 13:54 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Żary 2024

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2024 · wygenerowano 18.10.2026 13:54
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2024
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 342rok 2024
Mieszkańcy12 509rok 2024
REGON / 1000107,3Gmina
Bilans rejestracji+37rok 2024
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Żary w 2024 roku

Według danych GUS BDL dla 2024 roku Żary liczy 12 509 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 342 podmiotów REGON, czyli 107,3 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2024 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o +1,2%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat żarski
Rok danych
2024
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Żary

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Żary w 2024 roku?

Żary ma 12 509 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Żary?

Żary znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Żary?

Żary należy do: Powiat żarski.

Ile podmiotów REGON jest w Żary?

W 2024 roku odnotowano 1 342 podmiotów REGON, czyli 107,3 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Podmioty REGON rosną szybciej niż baza mieszkańców

Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +17,1%, ludności +1,2%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +15,8%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 5. miejsce z 10, w województwie: 46. miejsce z 82, w Polsce: 943. miejsce z 2477 (TOP 39%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2024 r. dały +37. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2023 a 2024?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+3,4%1 298 → 1 342 · zmiana +44
Ludność+0,3%12 475 → 12 509 · zmiana +34
REGON / 1000+3,2104,0 → 107,3 · +3,1%
Bilans rejestracji+372023: +40 · zmiana -3
Pozycja w rankingu934 → 943Spadek o 9 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2023 a 2024 r. REGON wzrósł o 3,4%, liczba mieszkańców wzrosła o 0,3%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,1%. Pozycja w rankingu spadła o 9 miejsc.
Trend 2020–2024

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
119,2113,9108,6103,297,920202021202220232024Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 104,9Podmioty REGON · 2022: 108,3Podmioty REGON · 2023: 113,3Podmioty REGON · 2024: 117,1Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 100,0Ludność · 2022: 100,4Ludność · 2023: 100,9Ludność · 2024: 101,2
REGON: +17,1%Ludność: +1,2%Nasycenie: +15,8%
Dane rok po roku

Żary — ludność i REGON 2020–2024

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Żary, lata 2020–2024
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2024 12 509 +0,3% 1 342 +3,4% 107,3 +3,2
2023 12 475 +0,5% 1 298 +4,6% 104,0 +4,1
2022 12 417 +0,4% 1 241 +3,2% 99,9 +2,7
2021 12 366 +0,0% 1 202 +4,9% 97,2 +4,5
2020 12 366 — 1 146 — 92,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie107,3powiat: 122,3 · różnica -15,1województwo: 138,6 · różnica -31,3Polska: 141,4 · różnica -34,2
Pozycja w powiecie5 / 10 · TOP 50%REGON / 1000
Pozycja w województwie46 / 82 · TOP 57%REGON / 1000
Pozycja w Polsce943 / 2477 · TOP 39%percentyl 62
Bilans / 1000 lokalnie+2,96
Powiat+3,09
Województwo / Polska+3,86 / +4,23
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +17,1%, a liczba mieszkańców o +1,2%.

Wniosek 2

W 2024 r. Żary miał 107,3 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 122,3; województwo: 138,6; Polska: 141,4.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +37 (+2,96 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Żary

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Żary 2024 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 18.10.2026 13:54, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary-11411102/2024.