Powiat radomski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat radomski 2025
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców
Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +18,4%, ludności -0,4%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +18,9%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 100,2 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 22. miejsce wśród 37 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 216. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 70%).
Dynamika REGON jest wyższa niż w Polsce
Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +18,4%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica +1,7 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +436. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku
Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Pionki, a najwyższy bilans / 1000 ma Zakrzew. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2024 a 2025?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat radomski — ludność i REGON 2020–2025
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 151 058 | -0,2% | 15 130 | +3,3% | 100,2 | +3,4 | 100,0% |
| 2024 | 151 367 | +0,0% | 14 642 | +3,4% | 96,7 | +3,2 | 100,0% |
| 2023 | 151 331 | +0,1% | 14 155 | +3,0% | 93,5 | +2,6 | 100,0% |
| 2022 | 151 202 | 0,0% | 13 744 | +2,7% | 90,9 | +2,4 | 100,0% |
| 2021 | 151 211 | -0,3% | 13 382 | +4,8% | 88,5 | +4,2 | 100,0% |
| 2020 | 151 601 | — | 12 775 | — | 84,3 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat radomski jest w TOP 70% porównywalnych jednostek
Miejsce 216. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 30.
Wzrost szybszy niż w Polsce
2020–2025: lokalnie +18,4%, Polska +16,7%, różnica +1,7 p.p.
Struktura wieku mieszkańców
Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.
Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (13 z 13 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.
Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?
Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Mazowieckie.
Porównanie demograficzne
- Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest zbliżony względem punktu odniesienia (+0,4 p.p.).
- Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-1,7 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+1,2 p.p.).
Kontekst dla biznesu
- Udziały młodszej i starszej części populacji są względnie zrównoważone. Przy ocenie rynku warto łączyć ten obraz z trendem ludności, rejestracjami REGON i lokalnym popytem.
Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Najwyższe REGON / 1000
Najwyższy bilans / 1000
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +18,4%, a liczba mieszkańców o -0,4%.
W 2025 r. Powiat radomski miał 100,2 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Mazowieckie: 197,9 (różnica -97,8); Polska: 145,7 (różnica -45,6).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +18,4% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica +1,7 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +436 (+2,89 na 1000 mieszkańców).
W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 59,1% mieszkańców jednostki.
Inne powiaty w województwie Mazowieckie
Aktualne oferty i popyt — województwo Mazowieckie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat radomski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 19:36, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-radomski/2025.