Powiat radomski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat radomski 2024
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców
Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +14,6%, ludności -0,2%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +14,8%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 96,7 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 23. miejsce wśród 37 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 221. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 72%).
Dynamika REGON jest wyższa niż w Polsce
Od 2020 do 2024 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +14,6%, a w agregacie Polski o +13,7% (różnica +0,9 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2024 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +500. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Pionki, a najwyższy bilans / 1000 ma Gózd. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2023 a 2024?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat radomski — ludność i REGON 2020–2024
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 151 367 | +0,0% | 14 642 | +3,4% | 96,7 | +3,2 | 100,0% |
| 2023 | 151 331 | +0,1% | 14 155 | +3,0% | 93,5 | +2,6 | 100,0% |
| 2022 | 151 202 | 0,0% | 13 744 | +2,7% | 90,9 | +2,4 | 100,0% |
| 2021 | 151 211 | -0,3% | 13 382 | +4,8% | 88,5 | +4,2 | 100,0% |
| 2020 | 151 601 | — | 12 775 | — | 84,3 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat radomski jest w TOP 72% porównywalnych jednostek
Miejsce 221. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 29.
Wzrost szybszy niż w Polsce
2020–2024: lokalnie +14,6%, Polska +13,7%, różnica +0,9 p.p.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Najwyższe REGON / 1000
Najwyższy bilans / 1000
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +14,6%, a liczba mieszkańców o -0,2%.
W 2024 r. Powiat radomski miał 96,7 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Mazowieckie: 191,1 (różnica -94,4); Polska: 141,4 (różnica -44,7).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2024 wyniosła +14,6% wobec +13,7% dla Polski, czyli różnica +0,9 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +500 (+3,30 na 1000 mieszkańców).
Inne powiaty w województwie Mazowieckie
Aktualne oferty i popyt — województwo Mazowieckie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat radomski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 00:20, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-radomski/2024.