Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Radłów 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 21:51 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Radłów 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 21:51
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/radlow-12416053/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON816rok 2025
Mieszkańcy9 288rok 2025
REGON / 100087,9Gmina
Bilans rejestracji+43rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Radłów w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Radłów liczy 9 288 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 816 podmiotów REGON, czyli 87,9 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -1,8%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Małopolskie
Powiat
Powiat tarnowski
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Radłów

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Radłów w 2025 roku?

Radłów ma 9 288 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Radłów?

Radłów znajduje się w województwie Małopolskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Radłów?

Radłów należy do: Powiat tarnowski.

Ile podmiotów REGON jest w Radłów?

W 2025 roku odnotowano 816 podmiotów REGON, czyli 87,9 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +25,3%, ludności -1,8%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +27,6%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 9. miejsce z 16, w województwie: 151. miejsce z 183, w Polsce: 1717. miejsce z 2479 (TOP 70%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +43. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+5,0%777 → 816 · zmiana +39
Ludność-0,8%9 367 → 9 288 · zmiana -79
REGON / 1000+4,983,0 → 87,9 · +5,9%
Bilans rejestracji+432024: +25 · zmiana +18
Pozycja w rankingu1821 → 1717Awans o 104 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 5,0%, liczba mieszkańców spadła o 0,8%, REGON / 1000 zwiększył się o 5,9%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 104 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
128,6120,2111,8103,494,9202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 105,1Podmioty REGON · 2022: 110,9Podmioty REGON · 2023: 115,7Podmioty REGON · 2024: 119,4Podmioty REGON · 2025: 125,3Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,5Ludność · 2022: 99,5Ludność · 2023: 99,2Ludność · 2024: 99,0Ludność · 2025: 98,2
REGON: +25,3%Ludność: -1,8%Nasycenie: +27,6%
Dane rok po roku

Radłów — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Radłów, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 9 288 -0,8% 816 +5,0% 87,9 +4,9
2024 9 367 -0,2% 777 +3,2% 83,0 +2,7
2023 9 386 -0,2% 753 +4,3% 80,2 +3,5
2022 9 409 0,0% 722 +5,6% 76,7 +4,1
2021 9 413 -0,5% 684 +5,1% 72,7 +3,8
2020 9 458 — 651 — 68,8 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie87,9powiat: 93,0 · różnica -5,2województwo: 150,6 · różnica -62,8Polska: 145,7 · różnica -57,9
Pozycja w powiecie9 / 16 · TOP 57%REGON / 1000
Pozycja w województwie151 / 183 · TOP 83%REGON / 1000
Pozycja w Polsce1717 / 2479 · TOP 70%percentyl 31
Bilans / 1000 lokalnie+4,63
Powiat+2,51
Województwo / Polska+5,11 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny17,1%
Wiek produkcyjny61,1%
Wiek poprodukcyjny21,9%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Powiat tarnowski.

Wiek produkcyjny61,1%Powiat tarnowski: 59,9% · różnica +1,2 p.p.
Wiek przedprodukcyjny17,1%Powiat tarnowski: 19,0% · różnica -1,9 p.p.
Wiek poprodukcyjny21,9%Powiat tarnowski: 21,1% · różnica +0,8 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest wyższy względem punktu odniesienia (+1,2 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest wyższy (+0,8 p.p.), a przedprodukcyjnym niższy (-1,9 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.
  • Udział ludności w wieku produkcyjnym jest wysoki w strukturze mieszkańców. Nie należy jednak utożsamiać go bezpośrednio z dostępnością pracowników — Atlas nie uwzględnia tu aktywności zawodowej, kwalifikacji ani dojazdów.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +25,3%, a liczba mieszkańców o -1,8%.

Wniosek 2

W 2025 r. Radłów miał 87,9 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 93,0; województwo: 150,6; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +43 (+4,63 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 61,1% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Radłów

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Radłów 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 21:51, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/radlow-12416053/2025.