Raport powiat ziemski · Atlas Biznesu

Powiat żarski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.

Profil jednostki
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 19:09 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Powiat żarski 2025

Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 19:09
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-zarski/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON11 249rok 2025
Mieszkańcy89 397rok 2025
REGON / 1000125,8Lubuskie: 142,0
Bilans rejestracji+204rok 2025
Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +10,7%, ludności -4,6%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +15,9%.

Pozycja na tle województwa i Polski

Nasycenie REGON wynosi 125,8 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 7. miejsce wśród 12 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 85. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 28%).

Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce

Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +10,7%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica -6,0 p.p.).

Bilans rejestracji jest dodatni

W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +204. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.

Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami

Najwyższe nasycenie REGON ma Łęknica, a najwyższy bilans / 1000 ma Lipinki Łużyckie. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+1,7%11 056 → 11 249 · zmiana +193
Ludność-1,1%90 364 → 89 397 · zmiana -967
REGON / 1000+3,5122,3 → 125,8 · +2,8%
Bilans rejestracji+2042024: +279 · zmiana -75
Pozycja w rankingu93 → 85Awans o 8 miejsc · powiaty ziemskie w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 1,7%, liczba mieszkańców spadła o 1,1%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,8%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 8 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
112,7107,9103,098,293,4202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 102,4Podmioty REGON · 2022: 104,1Podmioty REGON · 2023: 106,1Podmioty REGON · 2024: 108,8Podmioty REGON · 2025: 110,7Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,0Ludność · 2022: 98,1Ludność · 2023: 97,4Ludność · 2024: 96,5Ludność · 2025: 95,4
REGON: +10,7%Ludność: -4,6%Nasycenie: +15,9%
Dane rok po roku

Powiat żarski — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Powiat żarski, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000 Pokrycie
2025 89 397 -1,1% 11 249 +1,7% 125,8 +3,5 100,0%
2024 90 364 -0,9% 11 056 +2,5% 122,3 +4,1 100,0%
2023 91 210 -0,7% 10 786 +2,0% 118,3 +3,1 100,0%
2022 91 897 -0,9% 10 579 +1,6% 115,1 +2,8 100,0%
2021 92 752 -1,0% 10 415 +2,4% 112,3 +3,7 100,0%
2020 93 662 — 10 166 — 108,5 — 100,0%

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle województwa i Polski

Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.

REGON / 1000125,8Lubuskie: 142,0Polska: 145,7 · różnica -19,9
Bilans / 1000+2,28Lubuskie: +2,66Polska: +3,82
Pozycja w województwie7 / 12wśród porównywalnych jednostek tego samego typu
Pozycja w Polsce85 / 310TOP 28% · percentyl 73
Pozycja krajowa

Powiat żarski jest w TOP 28% porównywalnych jednostek

Miejsce 85. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 73.

Dynamika REGON

Wzrost wolniejszy niż w Polsce

2020–2025: lokalnie +10,7%, Polska +16,7%, różnica -6,0 p.p.

Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.

Wiek przedprodukcyjny16,6%
Wiek produkcyjny58,4%
Wiek poprodukcyjny25,0%

Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (10 z 10 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Lubuskie.

Wiek produkcyjny58,4%województwo Lubuskie: 58,0% · różnica +0,3 p.p.
Wiek przedprodukcyjny16,6%województwo Lubuskie: 17,2% · różnica -0,7 p.p.
Wiek poprodukcyjny25,0%województwo Lubuskie: 24,7% · różnica +0,3 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest zbliżony względem punktu odniesienia (+0,3 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest zbliżony (+0,3 p.p.), a przedprodukcyjnym niższy (-0,7 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +10,7%, a liczba mieszkańców o -4,6%.

Wniosek 2

W 2025 r. Powiat żarski miał 125,8 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Lubuskie: 142,0 (różnica -16,1); Polska: 145,7 (różnica -19,9).

Wniosek 3

Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +10,7% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica -6,0 p.p.

Wniosek 4

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +204 (+2,28 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 5

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 58,4% mieszkańców jednostki.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — województwo Lubuskie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychOgłoszenia BiznesCzeka.pl nie mają jeszcze osobnego pola powiat. Dla raportu Powiat żarski pokazujemy więc aktualny rynek na poziomie województwa Lubuskie. Dane tej sekcji są bieżące i niezależne od rocznika raportu GUS BDL.
Jak czytać raportRaport powiatu powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Agregaty publikujemy przy co najmniej 90% kompletności pełnych gmin. Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są porównywane w rankingach oddzielnie. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Powiat żarski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 19:09, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-zarski/2025.