Raport powiat ziemski · Atlas Biznesu

Powiat wysokomazowiecki 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.

Profil jednostki
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 20:41 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Powiat wysokomazowiecki 2025

Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 20:41
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-wysokomazowiecki/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON4 911rok 2025
Mieszkańcy52 442rok 2025
REGON / 100093,6Podlaskie: 112,4
Bilans rejestracji+115rok 2025
Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +14,4%, ludności -4,7%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +20,0%.

Pozycja na tle województwa i Polski

Nasycenie REGON wynosi 93,6 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 5. miejsce wśród 14 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 252. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 82%).

Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce

Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +14,4%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica -2,3 p.p.).

Bilans rejestracji jest dodatni

W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +115. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.

Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami

Najwyższe nasycenie REGON ma Wysokie Mazowieckie, a najwyższy bilans / 1000 ma Wysokie Mazowieckie. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+1,8%4 824 → 4 911 · zmiana +87
Ludność-0,7%52 834 → 52 442 · zmiana -392
REGON / 1000+2,391,3 → 93,6 · +2,6%
Bilans rejestracji+1152024: +154 · zmiana -39
Pozycja w rankingu255 → 252Awans o 3 miejsc · powiaty ziemskie w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 1,8%, liczba mieszkańców spadła o 0,7%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,6%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 3 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
116,7110,7104,898,993,0202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 103,0Podmioty REGON · 2022: 105,6Podmioty REGON · 2023: 109,7Podmioty REGON · 2024: 112,3Podmioty REGON · 2025: 114,4Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 98,7Ludność · 2022: 97,8Ludność · 2023: 97,0Ludność · 2024: 96,0Ludność · 2025: 95,3
REGON: +14,4%Ludność: -4,7%Nasycenie: +20,0%
Dane rok po roku

Powiat wysokomazowiecki — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Powiat wysokomazowiecki, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000 Pokrycie
2025 52 442 -0,7% 4 911 +1,8% 93,6 +2,3 100,0%
2024 52 834 -1,1% 4 824 +2,4% 91,3 +3,1 100,0%
2023 53 406 -0,8% 4 712 +3,9% 88,2 +4,0 100,0%
2022 53 842 -0,9% 4 533 +2,5% 84,2 +2,8 100,0%
2021 54 337 -1,3% 4 422 +3,0% 81,4 +3,4 100,0%
2020 55 033 — 4 294 — 78,0 — 100,0%

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle województwa i Polski

Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.

REGON / 100093,6Podlaskie: 112,4Polska: 145,7 · różnica -52,1
Bilans / 1000+2,19Podlaskie: +2,83Polska: +3,82
Pozycja w województwie5 / 14wśród porównywalnych jednostek tego samego typu
Pozycja w Polsce252 / 310TOP 82% · percentyl 19
Pozycja krajowa

Powiat wysokomazowiecki jest w TOP 82% porównywalnych jednostek

Miejsce 252. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 19.

Dynamika REGON

Wzrost wolniejszy niż w Polsce

2020–2025: lokalnie +14,4%, Polska +16,7%, różnica -2,3 p.p.

Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.

Wiek przedprodukcyjny18,3%
Wiek produkcyjny57,0%
Wiek poprodukcyjny24,7%

Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (10 z 10 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Podlaskie.

Wiek produkcyjny57,0%województwo Podlaskie: 57,9% · różnica -0,9 p.p.
Wiek przedprodukcyjny18,3%województwo Podlaskie: 17,5% · różnica +0,8 p.p.
Wiek poprodukcyjny24,7%województwo Podlaskie: 24,6% · różnica +0,1 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest niższy względem punktu odniesienia (-0,9 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest zbliżony (+0,1 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+0,8 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +14,4%, a liczba mieszkańców o -4,7%.

Wniosek 2

W 2025 r. Powiat wysokomazowiecki miał 93,6 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Podlaskie: 112,4 (różnica -18,7); Polska: 145,7 (różnica -52,1).

Wniosek 3

Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +14,4% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica -2,3 p.p.

Wniosek 4

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +115 (+2,19 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 5

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 57,0% mieszkańców jednostki.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — województwo Podlaskie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychOgłoszenia BiznesCzeka.pl nie mają jeszcze osobnego pola powiat. Dla raportu Powiat wysokomazowiecki pokazujemy więc aktualny rynek na poziomie województwa Podlaskie. Dane tej sekcji są bieżące i niezależne od rocznika raportu GUS BDL.
Jak czytać raportRaport powiatu powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Agregaty publikujemy przy co najmniej 90% kompletności pełnych gmin. Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są porównywane w rankingach oddzielnie. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Powiat wysokomazowiecki 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 20:41, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-wysokomazowiecki/2025.