Powiat stalowowolski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat stalowowolski 2024
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców
Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +7,3%, ludności -3,4%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +11,1%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 101,2 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 4. miejsce wśród 21 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 191. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 62%).
Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce
Od 2020 do 2024 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +7,3%, a w agregacie Polski o +13,7% (różnica -6,5 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2024 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +146. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Stalowa Wola, a najwyższy bilans / 1000 ma Pysznica. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2023 a 2024?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat stalowowolski — ludność i REGON 2020–2024
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 100 034 | -0,8% | 10 127 | +1,0% | 101,2 | +1,9 | 100,0% |
| 2023 | 100 891 | -0,7% | 10 027 | +1,2% | 99,4 | +1,9 | 100,0% |
| 2022 | 101 637 | -0,8% | 9 912 | +1,8% | 97,5 | +2,4 | 100,0% |
| 2021 | 102 422 | -1,1% | 9 739 | +3,2% | 95,1 | +3,9 | 100,0% |
| 2020 | 103 563 | — | 9 441 | — | 91,2 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat stalowowolski jest w TOP 62% porównywalnych jednostek
Miejsce 191. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 39.
Wzrost wolniejszy niż w Polsce
2020–2024: lokalnie +7,3%, Polska +13,7%, różnica -6,5 p.p.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +7,3%, a liczba mieszkańców o -3,4%.
W 2024 r. Powiat stalowowolski miał 101,2 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Podkarpackie: 103,8 (różnica -2,5); Polska: 141,4 (różnica -40,2).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2024 wyniosła +7,3% wobec +13,7% dla Polski, czyli różnica -6,5 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +146 (+1,46 na 1000 mieszkańców).
Inne powiaty w województwie Podkarpackie
Aktualne oferty i popyt — województwo Podkarpackie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat stalowowolski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 10:33, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-stalowowolski/2024.