Powiat poznański 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat poznański 2025
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
Podmioty REGON rosną szybciej niż baza mieszkańców
Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +23,1%, ludności +6,9%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +15,2%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 182,6 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 1. miejsce wśród 31 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 8. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 3%).
Dynamika REGON jest wyższa niż w Polsce
Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +23,1%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica +6,4 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +2 062. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku
Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Suchy Las, a najwyższy bilans / 1000 ma Tarnowo Podgórne. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2024 a 2025?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat poznański — ludność i REGON 2020–2025
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 459 392 | +1,1% | 83 874 | +3,5% | 182,6 | +4,1 | 100,0% |
| 2024 | 454 283 | +1,3% | 81 065 | +4,3% | 178,4 | +5,2 | 100,0% |
| 2023 | 448 663 | +1,4% | 77 739 | +3,8% | 173,3 | +4,1 | 100,0% |
| 2022 | 442 680 | +1,4% | 74 894 | +4,7% | 169,2 | +5,4 | 100,0% |
| 2021 | 436 473 | +1,5% | 71 502 | +4,9% | 163,8 | +5,3 | 100,0% |
| 2020 | 429 870 | — | 68 153 | — | 158,5 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat poznański jest w TOP 3% porównywalnych jednostek
Miejsce 8. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 98.
Wzrost szybszy niż w Polsce
2020–2025: lokalnie +23,1%, Polska +16,7%, różnica +6,4 p.p.
Struktura wieku mieszkańców
Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.
Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (17 z 17 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.
Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?
Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Wielkopolskie.
Porównanie demograficzne
- Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest wyższy względem punktu odniesienia (+1,4 p.p.).
- Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-5,0 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+3,5 p.p.).
Kontekst dla biznesu
- Relatywnie duży udział młodszych mieszkańców może być istotnym kontekstem dla usług rodzinnych, edukacyjnych i czasu wolnego. To sygnał demograficzny, a nie prognoza popytu.
- Udział ludności w wieku produkcyjnym jest wysoki w strukturze mieszkańców. Nie należy jednak utożsamiać go bezpośrednio z dostępnością pracowników — Atlas nie uwzględnia tu aktywności zawodowej, kwalifikacji ani dojazdów.
Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Najwyższe REGON / 1000
Najwyższy bilans / 1000
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +23,1%, a liczba mieszkańców o +6,9%.
W 2025 r. Powiat poznański miał 182,6 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Wielkopolskie: 152,9 (różnica +29,6); Polska: 145,7 (różnica +36,8).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +23,1% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica +6,4 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +2 062 (+4,49 na 1000 mieszkańców).
W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 60,1% mieszkańców jednostki.
Inne powiaty w województwie Wielkopolskie
Aktualne oferty i popyt — województwo Wielkopolskie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat poznański 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 05:15, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-poznanski/2025.