Powiat miechowski 2022 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat miechowski 2022
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców
Od 2020 do 2022 r. dynamika REGON wyniosła +4,3%, ludności -1,6%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +6,0%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 108,3 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 8. miejsce wśród 18 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 120. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 39%).
Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce
Od 2020 do 2022 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +4,3%, a w agregacie Polski o +7,1% (różnica -2,8 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2022 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +139. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Miechów, a najwyższy bilans / 1000 ma Racławice. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2021 a 2022?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat miechowski — ludność i REGON 2020–2022
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 46 998 | -0,7% | 5 091 | +2,1% | 108,3 | +3,1 | 100,0% |
| 2021 | 47 346 | -0,9% | 4 984 | +2,1% | 105,3 | +3,1 | 100,0% |
| 2020 | 47 756 | — | 4 880 | — | 102,2 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat miechowski jest w TOP 39% porównywalnych jednostek
Miejsce 120. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 61.
Wzrost wolniejszy niż w Polsce
2020–2022: lokalnie +4,3%, Polska +7,1%, różnica -2,8 p.p.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2022 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +4,3%, a liczba mieszkańców o -1,6%.
W 2022 r. Powiat miechowski miał 108,3 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Małopolskie: 135,0 (różnica -26,7); Polska: 132,2 (różnica -23,9).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2022 wyniosła +4,3% wobec +7,1% dla Polski, czyli różnica -2,8 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2022 r. wyniósł +139 (+2,96 na 1000 mieszkańców).
Inne powiaty w województwie Małopolskie
Aktualne oferty i popyt — województwo Małopolskie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat miechowski 2022 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 07:44, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-miechowski/2022.