Powiat gorzowski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat gorzowski 2024
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
Podmioty REGON rosną szybciej niż baza mieszkańców
Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +17,1%, ludności +2,2%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +14,6%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 139,5 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 2. miejsce wśród 12 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 34. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 11%).
Dynamika REGON jest wyższa niż w Polsce
Od 2020 do 2024 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +17,1%, a w agregacie Polski o +13,7% (różnica +3,4 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2024 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +333. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Kłodawa, a najwyższy bilans / 1000 ma Santok. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2023 a 2024?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat gorzowski — ludność i REGON 2020–2024
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 74 079 | +0,2% | 10 335 | +4,1% | 139,5 | +5,2 | 100,0% |
| 2023 | 73 897 | +0,6% | 9 925 | +4,1% | 134,3 | +4,6 | 100,0% |
| 2022 | 73 480 | +0,8% | 9 533 | +3,1% | 129,7 | +2,9 | 100,0% |
| 2021 | 72 905 | +0,6% | 9 248 | +4,8% | 126,9 | +5,1 | 100,0% |
| 2020 | 72 472 | — | 8 824 | — | 121,8 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat gorzowski jest w TOP 11% porównywalnych jednostek
Miejsce 34. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 89.
Wzrost szybszy niż w Polsce
2020–2024: lokalnie +17,1%, Polska +13,7%, różnica +3,4 p.p.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +17,1%, a liczba mieszkańców o +2,2%.
W 2024 r. Powiat gorzowski miał 139,5 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Lubuskie: 138,6 (różnica +0,9); Polska: 141,4 (różnica -1,9).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2024 wyniosła +17,1% wobec +13,7% dla Polski, czyli różnica +3,4 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +333 (+4,50 na 1000 mieszkańców).
Inne powiaty w województwie Lubuskie
Aktualne oferty i popyt — województwo Lubuskie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat gorzowski 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 13:01, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-gorzowski/2024.