Raport powiat ziemski · Atlas Biznesu

Powiat gorlicki 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.

Profil jednostki
Rocznik 2025 · wygenerowano 17.10.2026 18:52 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Powiat gorlicki 2025

Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 17.10.2026 18:52
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-gorlicki/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON9 611rok 2025
Mieszkańcy103 725rok 2025
REGON / 100092,7Małopolskie: 150,6
Bilans rejestracji+179rok 2025
Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +9,7%, ludności -3,0%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +13,1%.

Pozycja na tle województwa i Polski

Nasycenie REGON wynosi 92,7 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 17. miejsce wśród 18 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 260. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 84%).

Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce

Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +9,7%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica -7,0 p.p.).

Bilans rejestracji jest dodatni

W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +179. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.

Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami

Najwyższe nasycenie REGON ma Gorlice, a najwyższy bilans / 1000 ma Gorlice. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+1,3%9 491 → 9 611 · zmiana +120
Ludność-0,8%104 592 → 103 725 · zmiana -867
REGON / 1000+1,990,7 → 92,7 · +2,1%
Bilans rejestracji+1792024: +219 · zmiana -40
Pozycja w rankingu257 → 260Spadek o 3 miejsc · powiaty ziemskie w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 1,3%, liczba mieszkańców spadła o 0,8%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,1%. Pozycja w rankingu spadła o 3 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
111,7107,5103,499,295,0202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 102,8Podmioty REGON · 2022: 104,3Podmioty REGON · 2023: 106,1Podmioty REGON · 2024: 108,4Podmioty REGON · 2025: 109,7Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,4Ludność · 2022: 98,9Ludność · 2023: 98,5Ludność · 2024: 97,8Ludność · 2025: 97,0
REGON: +9,7%Ludność: -3,0%Nasycenie: +13,1%
Dane rok po roku

Powiat gorlicki — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Powiat gorlicki, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000 Pokrycie
2025 103 725 -0,8% 9 611 +1,3% 92,7 +1,9 100,0%
2024 104 592 -0,7% 9 491 +2,1% 90,7 +2,5 100,0%
2023 105 322 -0,4% 9 293 +1,7% 88,2 +1,9 100,0%
2022 105 782 -0,5% 9 136 +1,5% 86,4 +1,7 100,0%
2021 106 278 -0,6% 9 002 +2,8% 84,7 +2,8 100,0%
2020 106 921 — 8 759 — 81,9 — 100,0%

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle województwa i Polski

Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.

REGON / 100092,7Małopolskie: 150,6Polska: 145,7 · różnica -53,1
Bilans / 1000+1,73Małopolskie: +5,11Polska: +3,82
Pozycja w województwie17 / 18wśród porównywalnych jednostek tego samego typu
Pozycja w Polsce260 / 310TOP 84% · percentyl 16
Pozycja krajowa

Powiat gorlicki jest w TOP 84% porównywalnych jednostek

Miejsce 260. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 16.

Dynamika REGON

Wzrost wolniejszy niż w Polsce

2020–2025: lokalnie +9,7%, Polska +16,7%, różnica -7,0 p.p.

Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.

Wiek przedprodukcyjny18,8%
Wiek produkcyjny57,9%
Wiek poprodukcyjny23,3%

Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (10 z 10 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Małopolskie.

Wiek produkcyjny57,9%województwo Małopolskie: 59,1% · różnica -1,2 p.p.
Wiek przedprodukcyjny18,8%województwo Małopolskie: 18,7% · różnica +0,1 p.p.
Wiek poprodukcyjny23,3%województwo Małopolskie: 22,1% · różnica +1,2 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest niższy względem punktu odniesienia (-1,2 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest wyższy (+1,2 p.p.), a przedprodukcyjnym zbliżony (+0,1 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +9,7%, a liczba mieszkańców o -3,0%.

Wniosek 2

W 2025 r. Powiat gorlicki miał 92,7 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Małopolskie: 150,6 (różnica -58,0); Polska: 145,7 (różnica -53,1).

Wniosek 3

Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +9,7% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica -7,0 p.p.

Wniosek 4

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +179 (+1,73 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 5

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 57,9% mieszkańców jednostki.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — województwo Małopolskie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychOgłoszenia BiznesCzeka.pl nie mają jeszcze osobnego pola powiat. Dla raportu Powiat gorlicki pokazujemy więc aktualny rynek na poziomie województwa Małopolskie. Dane tej sekcji są bieżące i niezależne od rocznika raportu GUS BDL.
Jak czytać raportRaport powiatu powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Agregaty publikujemy przy co najmniej 90% kompletności pełnych gmin. Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są porównywane w rankingach oddzielnie. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Powiat gorlicki 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 18:52, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-gorlicki/2025.