Raport powiat ziemski · Atlas Biznesu

Powiat chrzanowski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.

Profil jednostki
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 18:20 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Powiat chrzanowski 2025

Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 18:20
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-chrzanowski/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON14 449rok 2025
Mieszkańcy116 781rok 2025
REGON / 1000123,7Małopolskie: 150,6
Bilans rejestracji+364rok 2025
Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +13,4%, ludności -4,1%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +18,2%.

Pozycja na tle województwa i Polski

Nasycenie REGON wynosi 123,7 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 6. miejsce wśród 18 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 100. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 33%).

Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce

Od 2020 do 2025 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +13,4%, a w agregacie Polski o +16,7% (różnica -3,3 p.p.).

Bilans rejestracji jest dodatni

W 2025 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +364. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest porównywana z województwem dla tego samego roku. Nie przesądza o popycie ani dostępności pracowników, ale pokazuje lokalny kontekst demograficzny.

Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami

Najwyższe nasycenie REGON ma Trzebinia, a najwyższy bilans / 1000 ma Babice. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+2,5%14 094 → 14 449 · zmiana +355
Ludność-0,8%117 756 → 116 781 · zmiana -975
REGON / 1000+4,0119,7 → 123,7 · +3,4%
Bilans rejestracji+3642024: +374 · zmiana -10
Pozycja w rankingu103 → 100Awans o 3 miejsc · powiaty ziemskie w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 2,5%, liczba mieszkańców spadła o 0,8%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,4%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 3 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
115,5110,1104,699,293,8202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 103,2Podmioty REGON · 2022: 105,5Podmioty REGON · 2023: 107,7Podmioty REGON · 2024: 110,6Podmioty REGON · 2025: 113,4Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,1Ludność · 2022: 98,3Ludność · 2023: 97,5Ludność · 2024: 96,7Ludność · 2025: 95,9
REGON: +13,4%Ludność: -4,1%Nasycenie: +18,2%
Dane rok po roku

Powiat chrzanowski — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Powiat chrzanowski, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000 Pokrycie
2025 116 781 -0,8% 14 449 +2,5% 123,7 +4,0 100,0%
2024 117 756 -0,8% 14 094 +2,7% 119,7 +4,1 100,0%
2023 118 684 -0,9% 13 718 +2,0% 115,6 +3,3 100,0%
2022 119 719 -0,8% 13 444 +2,2% 112,3 +3,3 100,0%
2021 120 694 -0,9% 13 150 +3,2% 109,0 +4,3 100,0%
2020 121 759 — 12 743 — 104,7 — 100,0%

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle województwa i Polski

Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.

REGON / 1000123,7Małopolskie: 150,6Polska: 145,7 · różnica -22,0
Bilans / 1000+3,12Małopolskie: +5,11Polska: +3,82
Pozycja w województwie6 / 18wśród porównywalnych jednostek tego samego typu
Pozycja w Polsce100 / 310TOP 33% · percentyl 68
Pozycja krajowa

Powiat chrzanowski jest w TOP 33% porównywalnych jednostek

Miejsce 100. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 68.

Dynamika REGON

Wzrost wolniejszy niż w Polsce

2020–2025: lokalnie +13,4%, Polska +16,7%, różnica -3,3 p.p.

Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Dla powiatu udziały są średnią ważoną liczbą mieszkańców gmin. Publikujemy wynik wyłącznie przy co najmniej 90% pokrycia i spójnym zestawie trzech grup z tego samego roku.

Wiek przedprodukcyjny15,8%
Wiek produkcyjny56,8%
Wiek poprodukcyjny27,3%

Rok danych: 2025. Pokrycie: 100,0% (5 z 5 gmin). Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: województwo Małopolskie.

Wiek produkcyjny56,8%województwo Małopolskie: 59,1% · różnica -2,4 p.p.
Wiek przedprodukcyjny15,8%województwo Małopolskie: 18,7% · różnica -2,9 p.p.
Wiek poprodukcyjny27,3%województwo Małopolskie: 22,1% · różnica +5,2 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest niższy względem punktu odniesienia (-2,4 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest wyższy (+5,2 p.p.), a przedprodukcyjnym niższy (-2,9 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +13,4%, a liczba mieszkańców o -4,1%.

Wniosek 2

W 2025 r. Powiat chrzanowski miał 123,7 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Małopolskie: 150,6 (różnica -26,9); Polska: 145,7 (różnica -22,0).

Wniosek 3

Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2025 wyniosła +13,4% wobec +16,7% dla Polski, czyli różnica -3,3 p.p.

Wniosek 4

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +364 (+3,12 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 5

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 56,8% mieszkańców jednostki.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — województwo Małopolskie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychOgłoszenia BiznesCzeka.pl nie mają jeszcze osobnego pola powiat. Dla raportu Powiat chrzanowski pokazujemy więc aktualny rynek na poziomie województwa Małopolskie. Dane tej sekcji są bieżące i niezależne od rocznika raportu GUS BDL.
Jak czytać raportRaport powiatu powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Agregaty publikujemy przy co najmniej 90% kompletności pełnych gmin. Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są porównywane w rankingach oddzielnie. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Powiat chrzanowski 2025 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 18:20, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-chrzanowski/2025.