Powiat bartoszycki 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Automatyczny raport lokalny oparty na zweryfikowanych agregatach GUS BDL. Łączy REGON, ludność, rejestracje, demografię oraz pozycję jednostki na tle województwa i Polski.
Powiat bartoszycki 2024
Mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość
Najważniejsze liczby
Co warto zauważyć w danych?
Interpretacja opisuje wartości i relacje między nimi, bez dopisywania niepotwierdzonych przyczyn.
REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców
Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +8,1%, ludności -4,7%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +13,5%.
Pozycja na tle województwa i Polski
Nasycenie REGON wynosi 91,5 / 1000 mieszkańców. W województwie zajmuje 17. miejsce wśród 19 porównywalnych jednostek tego samego typu. W Polsce jest to 251. miejsce na 310 jednostek tego samego typu (TOP 81%).
Dynamika REGON jest niższa niż w Polsce
Od 2020 do 2024 r. liczba podmiotów REGON zmieniła się lokalnie o +8,1%, a w agregacie Polski o +13,7% (różnica -5,6 p.p.).
Bilans rejestracji jest dodatni
W 2024 r. nowe rejestracje minus wyrejestrowania dały +113. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.
Wewnątrz powiatu widać różnice między gminami
Najwyższe nasycenie REGON ma Górowo Iławeckie, a najwyższy bilans / 1000 ma Bisztynek. To porównanie statystyczne, nie ocena jakości lokalizacji biznesowej.
Co zmieniło się między 2023 a 2024?
Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.
REGON i ludność na wspólnej skali
Pierwszy wspólny rok = 100.
Powiat bartoszycki — ludność i REGON 2020–2024
Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.
| Rok | Mieszkańcy | Ludność r/r | Podmioty REGON | REGON r/r | REGON / 1000 | Zmiana / 1000 | Pokrycie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 52 001 | -1,3% | 4 759 | +1,9% | 91,5 | +2,9 | 100,0% |
| 2023 | 52 674 | -1,0% | 4 670 | +1,9% | 88,7 | +2,6 | 100,0% |
| 2022 | 53 220 | -1,1% | 4 582 | +0,7% | 86,1 | +1,6 | 100,0% |
| 2021 | 53 830 | -1,4% | 4 548 | +3,3% | 84,5 | +3,9 | 100,0% |
| 2020 | 54 582 | — | 4 401 | — | 80,6 | — | 100,0% |
REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.
Na tle województwa i Polski
Powiaty ziemskie i miasta na prawach powiatu są pozycjonowane oddzielnie. Pozycja krajowa obejmuje pełny ranking porównywalnych jednostek, nie tylko pierwszą pięćdziesiątkę.
Powiat bartoszycki jest w TOP 81% porównywalnych jednostek
Miejsce 251. na 310 powiatów ziemskich. Szacunkowy percentyl pozycji: 19.
Wzrost wolniejszy niż w Polsce
2020–2024: lokalnie +8,1%, Polska +13,7%, różnica -5,6 p.p.
Lokalne różnice wewnątrz powiatu
Rankingi porządkują wartości statystyczne i nie są oceną jakości prowadzenia biznesu.
Co dokładnie wynika z wartości?
W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w jednostce zmieniła się o +8,1%, a liczba mieszkańców o -4,7%.
W 2024 r. Powiat bartoszycki miał 91,5 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; województwo Warmińsko-Mazurskie: 111,3 (różnica -19,8); Polska: 141,4 (różnica -49,9).
Dynamika liczby podmiotów REGON w latach 2020–2024 wyniosła +8,1% wobec +13,7% dla Polski, czyli różnica -5,6 p.p.
Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +113 (+2,17 na 1000 mieszkańców).
Inne powiaty w województwie Warmińsko-Mazurskie
Aktualne oferty i popyt — województwo Warmińsko-Mazurskie
Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.
Jak cytować dane z raportu
BiznesCzeka.pl, „Powiat bartoszycki 2024 — mieszkańcy, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 09:07, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-powiatu/powiat-bartoszycki/2024.