Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Żary 2022 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2022 · wygenerowano 17.10.2026 06:46 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Żary 2022

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2022 · wygenerowano 17.10.2026 06:46
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary/2022
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON4 729rok 2022
Mieszkańcy35 198rok 2022
REGON / 1000134,4Gmina
Bilans rejestracji+91rok 2022
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Żary w 2022 roku

Według danych GUS BDL dla 2022 roku Żary liczy 35 198 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 4 729 podmiotów REGON, czyli 134,4 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2022 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -2,7%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat żarski
Rok danych
2022
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Żary

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Żary w 2022 roku?

Żary ma 35 198 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Żary?

Żary znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Żary?

Żary należy do: Powiat żarski.

Ile podmiotów REGON jest w Żary?

W 2022 roku odnotowano 4 729 podmiotów REGON, czyli 134,4 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2022 r. dynamika REGON wyniosła +3,5%, ludności -2,7%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +6,4%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 2. miejsce z 10, w województwie: 11. miejsce z 82, w Polsce: 261. miejsce z 2477 (TOP 11%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2022 r. dały +91. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2021 a 2022?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+1,7%4 648 → 4 729 · zmiana +81
Ludność-1,3%35 673 → 35 198 · zmiana -475
REGON / 1000+4,1130,3 → 134,4 · +3,1%
Bilans rejestracji+912021: +118 · zmiana -27
Pozycja w rankingu260 → 261Spadek o 1 miejsce · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2021 a 2022 r. REGON wzrósł o 1,7%, liczba mieszkańców spadła o 1,3%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,1%. Pozycja w rankingu spadła o 1 miejsce.
Trend 2020–2022

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
105,5103,0100,497,995,3202020212022Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 101,8Podmioty REGON · 2022: 103,5Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 98,7Ludność · 2022: 97,3
REGON: +3,5%Ludność: -2,7%Nasycenie: +6,4%
Dane rok po roku

Żary — ludność i REGON 2020–2022

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Żary, lata 2020–2022
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2022 35 198 -1,3% 4 729 +1,7% 134,4 +4,1
2021 35 673 -1,3% 4 648 +1,8% 130,3 +4,0
2020 36 159 — 4 567 — 126,3 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie134,4powiat: 115,1 · różnica +19,2województwo: 130,1 · różnica +4,3Polska: 132,2 · różnica +2,1
Pozycja w powiecie2 / 10 · TOP 20%REGON / 1000
Pozycja w województwie11 / 82 · TOP 14%REGON / 1000
Pozycja w Polsce261 / 2477 · TOP 11%percentyl 89
Bilans / 1000 lokalnie+2,59
Powiat+2,08
Województwo / Polska+3,01 / +4,35
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2022 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +3,5%, a liczba mieszkańców o -2,7%.

Wniosek 2

W 2022 r. Żary miał 134,4 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 115,1; województwo: 130,1; Polska: 132,2.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2022 r. wyniósł +91 (+2,59 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Żary

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Żary 2022 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 06:46, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zary/2022.