Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Żarów 2024 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2024 · wygenerowano 19.10.2026 01:41 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Żarów 2024

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2024 · wygenerowano 19.10.2026 01:41
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zarow/2024
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 365rok 2024
Mieszkańcy12 036rok 2024
REGON / 1000113,4Gmina
Bilans rejestracji+23rok 2024
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Żarów w 2024 roku

Według danych GUS BDL dla 2024 roku Żarów liczy 12 036 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 365 podmiotów REGON, czyli 113,4 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2024 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -2,1%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Dolnośląskie
Powiat
Powiat świdnicki
Rok danych
2024
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Żarów

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Żarów w 2024 roku?

Żarów ma 12 036 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Żarów?

Żarów znajduje się w województwie Dolnośląskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Żarów?

Żarów należy do: Powiat świdnicki.

Ile podmiotów REGON jest w Żarów?

W 2024 roku odnotowano 1 365 podmiotów REGON, czyli 113,4 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2024 r. dynamika REGON wyniosła +8,2%, ludności -2,1%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +10,4%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 6. miejsce z 8, w województwie: 101. miejsce z 169, w Polsce: 763. miejsce z 2477 (TOP 31%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2024 r. dały +23. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2023 a 2024?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+2,3%1 334 → 1 365 · zmiana +31
Ludność-0,8%12 127 → 12 036 · zmiana -91
REGON / 1000+3,4110,0 → 113,4 · +3,1%
Bilans rejestracji+232023: -1 · zmiana +24
Pozycja w rankingu756 → 763Spadek o 7 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2023 a 2024 r. REGON wzrósł o 2,3%, liczba mieszkańców spadła o 0,8%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,1%. Pozycja w rankingu spadła o 7 miejsc.
Trend 2020–2024

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
110,2106,6103,199,595,920202021202220232024Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 102,5Podmioty REGON · 2022: 105,2Podmioty REGON · 2023: 105,7Podmioty REGON · 2024: 108,2Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,6Ludność · 2022: 99,1Ludność · 2023: 98,7Ludność · 2024: 97,9
REGON: +8,2%Ludność: -2,1%Nasycenie: +10,4%
Dane rok po roku

Żarów — ludność i REGON 2020–2024

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Żarów, lata 2020–2024
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2024 12 036 -0,8% 1 365 +2,3% 113,4 +3,4
2023 12 127 -0,5% 1 334 +0,5% 110,0 +1,0
2022 12 182 -0,5% 1 328 +2,6% 109,0 +3,3
2021 12 238 -0,4% 1 294 +2,5% 105,7 +3,0
2020 12 288 — 1 262 — 102,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie113,4powiat: 142,8 · różnica -29,4województwo: 158,9 · różnica -45,5Polska: 141,4 · różnica -28,0
Pozycja w powiecie6 / 8 · TOP 75%REGON / 1000
Pozycja w województwie101 / 169 · TOP 60%REGON / 1000
Pozycja w Polsce763 / 2477 · TOP 31%percentyl 69
Bilans / 1000 lokalnie+1,91
Powiat+2,42
Województwo / Polska+4,99 / +4,23
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2024 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +8,2%, a liczba mieszkańców o -2,1%.

Wniosek 2

W 2024 r. Żarów miał 113,4 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 142,8; województwo: 158,9; Polska: 141,4.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2024 r. wyniósł +23 (+1,91 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Żarów

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Żarów 2024 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 19.10.2026 01:41, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/zarow/2024.