Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Wysokie Mazowieckie 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 18.10.2026 23:54 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Wysokie Mazowieckie 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 18.10.2026 23:54
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/wysokie-mazowieckie-13813102/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON464rok 2025
Mieszkańcy5 452rok 2025
REGON / 100085,1Gmina
Bilans rejestracji+9rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Wysokie Mazowieckie w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Wysokie Mazowieckie liczy 5 452 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 464 podmiotów REGON, czyli 85,1 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -0,5%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Podlaskie
Powiat
Powiat wysokomazowiecki
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Wysokie Mazowieckie

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Wysokie Mazowieckie w 2025 roku?

Wysokie Mazowieckie ma 5 452 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Wysokie Mazowieckie?

Wysokie Mazowieckie znajduje się w województwie Podlaskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Wysokie Mazowieckie?

Wysokie Mazowieckie należy do: Powiat wysokomazowiecki.

Ile podmiotów REGON jest w Wysokie Mazowieckie?

W 2025 roku odnotowano 464 podmiotów REGON, czyli 85,1 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +22,8%, ludności -0,5%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +23,4%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 6. miejsce z 10, w województwie: 49. miejsce z 119, w Polsce: 1833. miejsce z 2479 (TOP 74%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +9. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+1,8%456 → 464 · zmiana +8
Ludność+0,0%5 451 → 5 452 · zmiana +1
REGON / 1000+1,583,7 → 85,1 · +1,7%
Bilans rejestracji+92024: +19 · zmiana -10
Pozycja w rankingu1784 → 1833Spadek o 49 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 1,8%, liczba mieszkańców wzrosła o 0,0%, REGON / 1000 zwiększył się o 1,7%. Pozycja w rankingu spadła o 49 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
125,5118,3111,1103,996,7202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 102,9Podmioty REGON · 2022: 109,8Podmioty REGON · 2023: 117,2Podmioty REGON · 2024: 120,6Podmioty REGON · 2025: 122,8Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 100,1Ludność · 2022: 100,3Ludność · 2023: 100,0Ludność · 2024: 99,5Ludność · 2025: 99,5
REGON: +22,8%Ludność: -0,5%Nasycenie: +23,4%
Dane rok po roku

Wysokie Mazowieckie — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Wysokie Mazowieckie, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 5 452 +0,0% 464 +1,8% 85,1 +1,5
2024 5 451 -0,5% 456 +2,9% 83,7 +2,8
2023 5 478 -0,3% 443 +6,7% 80,9 +5,4
2022 5 496 +0,2% 415 +6,7% 75,5 +4,6
2021 5 485 +0,1% 389 +2,9% 70,9 +1,9
2020 5 479 — 378 — 69,0 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie85,1powiat: 93,6 · różnica -8,5województwo: 112,4 · różnica -27,3Polska: 145,7 · różnica -60,6
Pozycja w powiecie6 / 10 · TOP 60%REGON / 1000
Pozycja w województwie49 / 119 · TOP 42%REGON / 1000
Pozycja w Polsce1833 / 2479 · TOP 74%percentyl 26
Bilans / 1000 lokalnie+1,65
Powiat+2,19
Województwo / Polska+2,83 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny22,9%
Wiek produkcyjny56,7%
Wiek poprodukcyjny20,3%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Powiat wysokomazowiecki.

Wiek produkcyjny56,7%Powiat wysokomazowiecki: 57,0% · różnica -0,3 p.p.
Wiek przedprodukcyjny22,9%Powiat wysokomazowiecki: 18,3% · różnica +4,6 p.p.
Wiek poprodukcyjny20,3%Powiat wysokomazowiecki: 24,7% · różnica -4,4 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest zbliżony względem punktu odniesienia (-0,3 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-4,4 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+4,6 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Udziały młodszej i starszej części populacji są względnie zrównoważone. Przy ocenie rynku warto łączyć ten obraz z trendem ludności, rejestracjami REGON i lokalnym popytem.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +22,8%, a liczba mieszkańców o -0,5%.

Wniosek 2

W 2025 r. Wysokie Mazowieckie miał 85,1 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 93,6; województwo: 112,4; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +9 (+1,65 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 56,7% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Wysokie Mazowieckie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Wysokie Mazowieckie 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 18.10.2026 23:54, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/wysokie-mazowieckie-13813102/2025.