Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Sława 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2023 · wygenerowano 18.10.2026 11:02 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Sława 2023

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2023 · wygenerowano 18.10.2026 11:02
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/slawa-11412013/2023
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 376rok 2023
Mieszkańcy12 420rok 2023
REGON / 1000110,8Gmina
Bilans rejestracji+10rok 2023
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Sława w 2023 roku

Według danych GUS BDL dla 2023 roku Sława liczy 12 420 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 376 podmiotów REGON, czyli 110,8 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2023 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -1,1%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat wschowski
Rok danych
2023
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Sława

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Sława w 2023 roku?

Sława ma 12 420 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Sława?

Sława znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Sława?

Sława należy do: Powiat wschowski.

Ile podmiotów REGON jest w Sława?

W 2023 roku odnotowano 1 376 podmiotów REGON, czyli 110,8 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2023 r. dynamika REGON wyniosła +8,9%, ludności -1,1%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +10,1%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 2. miejsce z 3, w województwie: 37. miejsce z 82, w Polsce: 736. miejsce z 2477 (TOP 30%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2023 r. dały +10. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2022 a 2023?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+0,7%1 367 → 1 376 · zmiana +9
Ludność-0,1%12 434 → 12 420 · zmiana -14
REGON / 1000+0,8109,9 → 110,8 · +0,8%
Bilans rejestracji+102022: +64 · zmiana -54
Pozycja w rankingu684 → 736Spadek o 52 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2022 a 2023 r. REGON wzrósł o 0,7%, liczba mieszkańców spadła o 0,1%, REGON / 1000 zwiększył się o 0,8%. Pozycja w rankingu spadła o 52 miejsc.
Trend 2020–2023

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
110,9107,4103,9100,496,92020202120222023Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 103,2Podmioty REGON · 2022: 108,2Podmioty REGON · 2023: 108,9Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,3Ludność · 2022: 99,0Ludność · 2023: 98,9
REGON: +8,9%Ludność: -1,1%Nasycenie: +10,1%
Dane rok po roku

Sława — ludność i REGON 2020–2023

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Sława, lata 2020–2023
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2023 12 420 -0,1% 1 376 +0,7% 110,8 +0,8
2022 12 434 -0,3% 1 367 +4,9% 109,9 +5,5
2021 12 472 -0,7% 1 303 +3,2% 104,5 +3,9
2020 12 556 — 1 263 — 100,6 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie110,8powiat: 113,5 · różnica -2,7województwo: 134,1 · różnica -23,3Polska: 136,8 · różnica -26,0
Pozycja w powiecie2 / 3 · TOP 67%REGON / 1000
Pozycja w województwie37 / 82 · TOP 46%REGON / 1000
Pozycja w Polsce736 / 2477 · TOP 30%percentyl 70
Bilans / 1000 lokalnie+0,81
Powiat+2,01
Województwo / Polska+3,45 / +4,25
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2023 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +8,9%, a liczba mieszkańców o -1,1%.

Wniosek 2

W 2023 r. Sława miał 110,8 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 113,5; województwo: 134,1; Polska: 136,8.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2023 r. wyniósł +10 (+0,81 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Sława

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Sława 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 18.10.2026 11:02, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/slawa-11412013/2023.