Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Raba Wyżna 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2023 · wygenerowano 17.10.2026 11:22 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Raba Wyżna 2023

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2023 · wygenerowano 17.10.2026 11:22
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/raba-wyzna/2023
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 277rok 2023
Mieszkańcy14 448rok 2023
REGON / 100088,4Gmina
Bilans rejestracji+50rok 2023
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Raba Wyżna w 2023 roku

Według danych GUS BDL dla 2023 roku Raba Wyżna liczy 14 448 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 277 podmiotów REGON, czyli 88,4 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2023 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -0,8%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Małopolskie
Powiat
Powiat nowotarski
Rok danych
2023
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Raba Wyżna

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Raba Wyżna w 2023 roku?

Raba Wyżna ma 14 448 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Raba Wyżna?

Raba Wyżna znajduje się w województwie Małopolskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Raba Wyżna?

Raba Wyżna należy do: Powiat nowotarski.

Ile podmiotów REGON jest w Raba Wyżna?

W 2023 roku odnotowano 1 277 podmiotów REGON, czyli 88,4 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2023 r. dynamika REGON wyniosła +11,3%, ludności -0,8%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +12,3%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 10. miejsce z 14, w województwie: 138. miejsce z 182, w Polsce: 1501. miejsce z 2477 (TOP 61%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2023 r. dały +50. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2022 a 2023?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+3,7%1 232 → 1 277 · zmiana +45
Ludność+0,0%14 448 → 14 448 · zmiana +0
REGON / 1000+3,185,3 → 88,4 · +3,7%
Bilans rejestracji+502022: +55 · zmiana -5
Pozycja w rankingu1509 → 1501Awans o 8 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2022 a 2023 r. REGON wzrósł o 3,7%, liczba mieszkańców wzrosła o 0,0%, REGON / 1000 zwiększył się o 3,7%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 8 miejsc.
Trend 2020–2023

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
113,3109,3105,3101,297,22020202120222023Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 103,7Podmioty REGON · 2022: 107,4Podmioty REGON · 2023: 111,3Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,6Ludność · 2022: 99,2Ludność · 2023: 99,2
REGON: +11,3%Ludność: -0,8%Nasycenie: +12,3%
Dane rok po roku

Raba Wyżna — ludność i REGON 2020–2023

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Raba Wyżna, lata 2020–2023
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2023 14 448 +0,0% 1 277 +3,7% 88,4 +3,1
2022 14 448 -0,4% 1 232 +3,6% 85,3 +3,3
2021 14 507 -0,4% 1 189 +3,7% 82,0 +3,2
2020 14 567 — 1 147 — 78,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie88,4powiat: 110,8 · różnica -22,4województwo: 140,3 · różnica -51,9Polska: 136,8 · różnica -48,4
Pozycja w powiecie10 / 14 · TOP 72%REGON / 1000
Pozycja w województwie138 / 182 · TOP 76%REGON / 1000
Pozycja w Polsce1501 / 2477 · TOP 61%percentyl 39
Bilans / 1000 lokalnie+3,46
Powiat+4,24
Województwo / Polska+5,40 / +4,25
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2023 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +11,3%, a liczba mieszkańców o -0,8%.

Wniosek 2

W 2023 r. Raba Wyżna miał 88,4 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 110,8; województwo: 140,3; Polska: 136,8.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2023 r. wyniósł +50 (+3,46 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Raba Wyżna

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Raba Wyżna 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 11:22, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/raba-wyzna/2023.