Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Maków Podhalański - obszar wiejski 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 17.10.2026 03:34 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Maków Podhalański - obszar wiejski 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 17.10.2026 03:34
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/makow-podhalanski-obszar-wiejski/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 295rok 2025
Mieszkańcy10 116rok 2025
REGON / 1000128,0Gmina
Bilans rejestracji+29rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Maków Podhalański - obszar wiejski w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Maków Podhalański - obszar wiejski liczy 10 116 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 295 podmiotów REGON, czyli 128,0 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -1,7%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Małopolskie
Powiat
Małopolskie
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Maków Podhalański - obszar wiejski

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Maków Podhalański - obszar wiejski w 2025 roku?

Maków Podhalański - obszar wiejski ma 10 116 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Maków Podhalański - obszar wiejski?

Maków Podhalański - obszar wiejski znajduje się w województwie Małopolskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Maków Podhalański - obszar wiejski?

Maków Podhalański - obszar wiejski należy do: Małopolskie.

Ile podmiotów REGON jest w Maków Podhalański - obszar wiejski?

W 2025 roku odnotowano 1 295 podmiotów REGON, czyli 128,0 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +14,2%, ludności -1,7%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +16,1%.

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +29. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+2,3%1 266 → 1 295 · zmiana +29
Ludność-0,5%10 165 → 10 116 · zmiana -49
REGON / 1000+3,5124,5 → 128,0 · +2,8%
Bilans rejestracji+292024: +35 · zmiana -6
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 2,3%, liczba mieszkańców spadła o 0,5%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,8%.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
116,2111,2106,3101,396,3202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 104,1Podmioty REGON · 2022: 106,3Podmioty REGON · 2023: 108,8Podmioty REGON · 2024: 111,6Podmioty REGON · 2025: 114,2Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,4Ludność · 2022: 99,5Ludność · 2023: 99,2Ludność · 2024: 98,8Ludność · 2025: 98,3
REGON: +14,2%Ludność: -1,7%Nasycenie: +16,1%
Dane rok po roku

Maków Podhalański - obszar wiejski — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Maków Podhalański - obszar wiejski, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 10 116 -0,5% 1 295 +2,3% 128,0 +3,5
2024 10 165 -0,4% 1 266 +2,6% 124,5 +3,7
2023 10 208 -0,3% 1 234 +2,4% 120,9 +3,2
2022 10 236 +0,1% 1 205 +2,1% 117,7 +2,3
2021 10 225 -0,6% 1 180 +4,1% 115,4 +5,2
2020 10 287 — 1 134 — 110,2 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie128,0powiat: 122,0 · różnica +6,0województwo: 150,6 · różnica -22,6Polska: 145,7 · różnica -17,7
Pozycja w powiecie—REGON / 1000
Pozycja w województwie—REGON / 1000
Pozycja w Polsce—pełne gminy
Bilans / 1000 lokalnie+2,87
Powiat+2,48
Województwo / Polska+5,11 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny18,9%
Wiek produkcyjny60,5%
Wiek poprodukcyjny20,6%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Małopolskie.

Wiek produkcyjny60,5%Małopolskie: 59,1% · różnica +1,4 p.p.
Wiek przedprodukcyjny18,9%Małopolskie: 19,3% · różnica -0,4 p.p.
Wiek poprodukcyjny20,6%Małopolskie: 21,6% · różnica -1,0 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest wyższy względem punktu odniesienia (+1,4 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-1,0 p.p.), a przedprodukcyjnym zbliżony (-0,4 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Udziały młodszej i starszej części populacji są względnie zrównoważone. Przy ocenie rynku warto łączyć ten obraz z trendem ludności, rejestracjami REGON i lokalnym popytem.
  • Udział ludności w wieku produkcyjnym jest wysoki w strukturze mieszkańców. Nie należy jednak utożsamiać go bezpośrednio z dostępnością pracowników — Atlas nie uwzględnia tu aktywności zawodowej, kwalifikacji ani dojazdów.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +14,2%, a liczba mieszkańców o -1,7%.

Wniosek 2

W 2025 r. Maków Podhalański - obszar wiejski miał 128,0 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 122,0; województwo: 150,6; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +29 (+2,87 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 60,5% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Maków Podhalański - obszar wiejski

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Maków Podhalański - obszar wiejski 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 03:34, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/makow-podhalanski-obszar-wiejski/2025.