Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Maków Mazowiecki 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 17.10.2026 04:59 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Maków Mazowiecki 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 17.10.2026 04:59
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/makow-mazowiecki/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 251rok 2025
Mieszkańcy8 699rok 2025
REGON / 1000143,8Gmina
Bilans rejestracji+9rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Maków Mazowiecki w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Maków Mazowiecki liczy 8 699 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 251 podmiotów REGON, czyli 143,8 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -5,4%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Mazowieckie
Powiat
Powiat makowski
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Maków Mazowiecki

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Maków Mazowiecki w 2025 roku?

Maków Mazowiecki ma 8 699 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Maków Mazowiecki?

Maków Mazowiecki znajduje się w województwie Mazowieckie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Maków Mazowiecki?

Maków Mazowiecki należy do: Powiat makowski.

Ile podmiotów REGON jest w Maków Mazowiecki?

W 2025 roku odnotowano 1 251 podmiotów REGON, czyli 143,8 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +3,3%, ludności -5,4%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +9,2%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 1. miejsce z 10, w województwie: 47. miejsce z 314, w Polsce: 281. miejsce z 2479 (TOP 12%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +9. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+0,4%1 246 → 1 251 · zmiana +5
Ludność-1,3%8 818 → 8 699 · zmiana -119
REGON / 1000+2,5141,3 → 143,8 · +1,8%
Bilans rejestracji+92024: +26 · zmiana -17
Pozycja w rankingu272 → 281Spadek o 9 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 0,4%, liczba mieszkańców spadła o 1,3%, REGON / 1000 zwiększył się o 1,8%. Pozycja w rankingu spadła o 9 miejsc.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
105,3102,199,095,892,6202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 100,2Podmioty REGON · 2022: 100,5Podmioty REGON · 2023: 101,1Podmioty REGON · 2024: 102,9Podmioty REGON · 2025: 103,3Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,1Ludność · 2022: 98,0Ludność · 2023: 97,2Ludność · 2024: 95,9Ludność · 2025: 94,6
REGON: +3,3%Ludność: -5,4%Nasycenie: +9,2%
Dane rok po roku

Maków Mazowiecki — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Maków Mazowiecki, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 8 699 -1,3% 1 251 +0,4% 143,8 +2,5
2024 8 818 -1,4% 1 246 +1,8% 141,3 +4,4
2023 8 939 -0,8% 1 224 +0,6% 136,9 +1,8
2022 9 009 -1,1% 1 217 +0,2% 135,1 +1,8
2021 9 106 -0,9% 1 214 +0,2% 133,3 +1,6
2020 9 192 — 1 211 — 131,7 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie143,8powiat: 105,3 · różnica +38,5województwo: 197,9 · różnica -54,1Polska: 145,7 · różnica -1,9
Pozycja w powiecie1 / 10 · TOP 10%REGON / 1000
Pozycja w województwie47 / 314 · TOP 15%REGON / 1000
Pozycja w Polsce281 / 2479 · TOP 12%percentyl 89
Bilans / 1000 lokalnie+1,03
Powiat+2,37
Województwo / Polska+6,62 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny16,7%
Wiek produkcyjny53,9%
Wiek poprodukcyjny29,3%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Powiat makowski.

Wiek produkcyjny53,9%Powiat makowski: 56,5% · różnica -2,6 p.p.
Wiek przedprodukcyjny16,7%Powiat makowski: 18,3% · różnica -1,6 p.p.
Wiek poprodukcyjny29,3%Powiat makowski: 25,1% · różnica +4,2 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest niższy względem punktu odniesienia (-2,6 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest wyższy (+4,2 p.p.), a przedprodukcyjnym niższy (-1,6 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Struktura wieku jest przesunięta w stronę starszych mieszkańców. Może to zwiększać znaczenie usług związanych ze zdrowiem, opieką, wygodą codziennego życia i obsługą seniorów, ale sam wskaźnik nie mierzy popytu ani siły nabywczej.
  • Udział ludności w wieku produkcyjnym jest relatywnie niski. Dla biznesów zależnych od lokalnej podaży pracy warto dodatkowo sprawdzić rynek pracy i dojazdy, których ten wskaźnik nie obejmuje.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +3,3%, a liczba mieszkańców o -5,4%.

Wniosek 2

W 2025 r. Maków Mazowiecki miał 143,8 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 105,3; województwo: 197,9; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +9 (+1,03 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 53,9% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Maków Mazowiecki

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Maków Mazowiecki 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 17.10.2026 04:59, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/makow-mazowiecki/2025.