Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Lipinki Łużyckie 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2025 · wygenerowano 16.10.2026 22:34 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Lipinki Łużyckie 2025

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2025 · wygenerowano 16.10.2026 22:34
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/lipinki-luzyckie/2025
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON345rok 2025
Mieszkańcy3 231rok 2025
REGON / 1000106,8Gmina
Bilans rejestracji+14rok 2025
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Lipinki Łużyckie w 2025 roku

Według danych GUS BDL dla 2025 roku Lipinki Łużyckie liczy 3 231 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 345 podmiotów REGON, czyli 106,8 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2025 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -1,7%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Lubuskie
Powiat
Powiat żarski
Rok danych
2025
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Lipinki Łużyckie

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Lipinki Łużyckie w 2025 roku?

Lipinki Łużyckie ma 3 231 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Lipinki Łużyckie?

Lipinki Łużyckie znajduje się w województwie Lubuskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Lipinki Łużyckie?

Lipinki Łużyckie należy do: Powiat żarski.

Ile podmiotów REGON jest w Lipinki Łużyckie?

W 2025 roku odnotowano 345 podmiotów REGON, czyli 106,8 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2025 r. dynamika REGON wyniosła +16,6%, ludności -1,7%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +18,6%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 6. miejsce z 10, w województwie: 55. miejsce z 82, w Polsce: 1057. miejsce z 2479 (TOP 43%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2025 r. dały +14. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Demografia uzupełnia obraz lokalnego rynku

Struktura wieku jest zestawiana z powiatem dla tego samego roku. Nie jest prognozą popytu ani dostępności pracowników.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2024 a 2025?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+3,0%335 → 345 · zmiana +10
Ludność+0,1%3 229 → 3 231 · zmiana +2
REGON / 1000+3,0103,7 → 106,8 · +2,9%
Bilans rejestracji+142024: +3 · zmiana +11
Pozycja w rankingu1058 → 1057Awans o 1 miejsce · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2024 a 2025 r. REGON wzrósł o 3,0%, liczba mieszkańców wzrosła o 0,1%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,9%. Pozycja w rankingu poprawiła się o 1 miejsce.
Trend 2020–2025

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
118,8113,1107,4101,796,0202020212022202320242025Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 103,0Podmioty REGON · 2022: 106,1Podmioty REGON · 2023: 110,1Podmioty REGON · 2024: 113,2Podmioty REGON · 2025: 116,6Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,6Ludność · 2022: 99,1Ludność · 2023: 98,6Ludność · 2024: 98,2Ludność · 2025: 98,3
REGON: +16,6%Ludność: -1,7%Nasycenie: +18,6%
Dane rok po roku

Lipinki Łużyckie — ludność i REGON 2020–2025

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Lipinki Łużyckie, lata 2020–2025
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2025 3 231 +0,1% 345 +3,0% 106,8 +3,0
2024 3 229 -0,4% 335 +2,8% 103,7 +3,2
2023 3 241 -0,5% 326 +3,8% 100,6 +4,2
2022 3 257 -0,5% 314 +3,0% 96,4 +3,3
2021 3 275 -0,4% 305 +3,0% 93,1 +3,1
2020 3 287 — 296 — 90,1 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie106,8powiat: 125,8 · różnica -19,1województwo: 142,0 · różnica -35,2Polska: 145,7 · różnica -39,0
Pozycja w powiecie6 / 10 · TOP 60%REGON / 1000
Pozycja w województwie55 / 82 · TOP 68%REGON / 1000
Pozycja w Polsce1057 / 2479 · TOP 43%percentyl 57
Bilans / 1000 lokalnie+4,33
Powiat+2,28
Województwo / Polska+2,66 / +3,82
Demografia

Struktura wieku mieszkańców

Udział mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Wartości pochodzą z tego samego roku i są prezentowane wyłącznie, gdy trzy grupy tworzą spójny zestaw.

Wiek przedprodukcyjny18,6%
Wiek produkcyjny60,8%
Wiek poprodukcyjny20,6%

Rok danych: 2025. Źródło: GUS BDL. Podział opisuje strukturę demograficzną i nie jest oceną lokalnego rynku pracy ani opłacalności biznesu.

Demografia · interpretacja

Co struktura wieku mówi o lokalnym rynku?

Automatyczna interpretacja danych GUS BDL z 2025 r. Porównanie: Powiat żarski.

Wiek produkcyjny60,8%Powiat żarski: 58,4% · różnica +2,4 p.p.
Wiek przedprodukcyjny18,6%Powiat żarski: 16,6% · różnica +2,0 p.p.
Wiek poprodukcyjny20,6%Powiat żarski: 25,0% · różnica -4,4 p.p.

Porównanie demograficzne

  • Udział mieszkańców w wieku produkcyjnym jest wyższy względem punktu odniesienia (+2,4 p.p.).
  • Udział osób w wieku poprodukcyjnym jest niższy (-4,4 p.p.), a przedprodukcyjnym wyższy (+2,0 p.p.).

Kontekst dla biznesu

  • Udziały młodszej i starszej części populacji są względnie zrównoważone. Przy ocenie rynku warto łączyć ten obraz z trendem ludności, rejestracjami REGON i lokalnym popytem.
  • Udział ludności w wieku produkcyjnym jest wysoki w strukturze mieszkańców. Nie należy jednak utożsamiać go bezpośrednio z dostępnością pracowników — Atlas nie uwzględnia tu aktywności zawodowej, kwalifikacji ani dojazdów.

Wskaźniki opisują strukturę mieszkańców według ekonomicznych grup wieku. Nie są oceną atrakcyjności inwestycyjnej ani prognozą popytu.

Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2025 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +16,6%, a liczba mieszkańców o -1,7%.

Wniosek 2

W 2025 r. Lipinki Łużyckie miał 106,8 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 125,8; województwo: 142,0; Polska: 145,7.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2025 r. wyniósł +14 (+4,33 na 1000 mieszkańców).

Wniosek 4

W 2025 r. osoby w wieku produkcyjnym stanowiły 60,8% mieszkańców lokalizacji.

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Lipinki Łużyckie

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Lipinki Łużyckie 2025 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 16.10.2026 22:34, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/lipinki-luzyckie/2025.