Raport gminy / miasta · Atlas Biznesu

Gorlice 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Automatyczny raport lokalny oparty na danych GUS BDL. Pokazuje REGON, ludność, rejestracje, strukturę wieku i pozycję lokalizacji na tle powiatu, województwa i Polski.

Profil lokalizacji
Rocznik 2023 · wygenerowano 18.10.2026 12:31 · źródła: GUS BDL / REGON
BiznesCzeka.pl · Atlas Biznesu

Gorlice 2023

Liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość

Rocznik danych: 2023 · wygenerowano 18.10.2026 12:31
Źródła: GUS BDL / REGON · https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/gorlice-12205042/2023
Lokalny rynek w skrócie

Najważniejsze liczby

Podmioty REGON1 603rok 2023
Mieszkańcy16 946rok 2023
REGON / 100094,6Gmina
Bilans rejestracji+41rok 2023
Ludność i podstawowe dane

Liczba mieszkańców Gorlice w 2023 roku

Według danych GUS BDL dla 2023 roku Gorlice liczy 16 946 mieszkańców.

W tym samym roczniku odnotowano 1 603 podmiotów REGON, czyli 94,6 podmiotów na 1000 mieszkańców. Między 2020 a 2023 rokiem liczba mieszkańców zmieniła się o -0,5%.

Informacje administracyjne
Jednostka
Gmina
Województwo
Małopolskie
Powiat
Powiat gorlicki
Rok danych
2023
Źródło
GUS BDL / REGON
Odpowiedzi na lokalne pytania

Najważniejsze fakty o Gorlice

Ta sekcja zbiera krótkie odpowiedzi na najczęściej wyszukiwane pytania. Wszystkie liczby odnoszą się do wskazanego rocznika raportu.

Ile mieszkańców ma Gorlice w 2023 roku?

Gorlice ma 16 946 mieszkańców według danych GUS BDL użytych w tym raporcie.

W jakim województwie leży Gorlice?

Gorlice znajduje się w województwie Małopolskie. Zobacz dane województwa →

Do jakiego powiatu należy Gorlice?

Gorlice należy do: Powiat gorlicki.

Ile podmiotów REGON jest w Gorlice?

W 2023 roku odnotowano 1 603 podmiotów REGON, czyli 94,6 na 1000 mieszkańców.

Wnioski w 2 minuty

Co warto zauważyć w danych?

REGON rośnie mimo spadku liczby mieszkańców

Od 2020 do 2023 r. dynamika REGON wyniosła +7,9%, ludności -0,5%, a nasycenie REGON / 1000 mieszkańców +8,5%.

Pozycja lokalnego rynku na kilku poziomach

Pod względem REGON / 1000 mieszkańców w powiecie: 4. miejsce z 10, w województwie: 106. miejsce z 182, w Polsce: 1262. miejsce z 2477 (TOP 51%).

Bilans rejestracji jest dodatni

Nowe rejestracje minus wyrejestrowania w 2023 r. dały +41. To opisuje ruch w rejestrze REGON, a nie liczbę aktywnych przedsiębiorstw.

Zmiana rok do roku

Co zmieniło się między 2022 a 2023?

Porównanie korzysta wyłącznie z danych dostępnych dla obu kolejnych roczników.

Podmioty REGON+2,2%1 568 → 1 603 · zmiana +35
Ludność-0,2%16 985 → 16 946 · zmiana -39
REGON / 1000+2,392,3 → 94,6 · +2,5%
Bilans rejestracji+412022: +54 · zmiana -13
Pozycja w rankingu1231 → 1262Spadek o 31 miejsc · gminy w Polsce
W skrócieMiędzy 2022 a 2023 r. REGON wzrósł o 2,2%, liczba mieszkańców spadła o 0,2%, REGON / 1000 zwiększył się o 2,5%. Pozycja w rankingu spadła o 31 miejsc.
Trend 2020–2023

REGON i ludność na wspólnej skali

Pierwszy wspólny rok = 100.

Podmioty REGONLudność
109,9106,8103,7100,697,52020202120222023Podmioty REGON · 2020: 100,0Podmioty REGON · 2021: 102,5Podmioty REGON · 2022: 105,6Podmioty REGON · 2023: 107,9Ludność · 2020: 100,0Ludność · 2021: 99,8Ludność · 2022: 99,7Ludność · 2023: 99,5
REGON: +7,9%Ludność: -0,5%Nasycenie: +8,5%
Dane rok po roku

Gorlice — ludność i REGON 2020–2023

Wartości pochodzą z tych samych zweryfikowanych danych rocznych, które zasilają wykresy raportu. Zmiana r/r jest pokazywana tylko wtedy, gdy dostępne są dwa kolejne lata.

Dane historyczne: Gorlice, lata 2020–2023
Rok Mieszkańcy Ludność r/r Podmioty REGON REGON r/r REGON / 1000 Zmiana / 1000
2023 16 946 -0,2% 1 603 +2,2% 94,6 +2,3
2022 16 985 0,0% 1 568 +3,0% 92,3 +2,7
2021 16 992 -0,2% 1 522 +2,5% 89,6 +2,4
2020 17 029 — 1 485 — 87,2 —

REGON opisuje podmioty w rejestrze i nie jest równoznaczny z liczbą aktywnych firm. „Zmiana / 1000” oznacza różnicę liczby podmiotów REGON na 1000 mieszkańców względem poprzedniego roku.

Benchmark lokalny

Na tle powiatu, województwa i Polski

Pozycje dotyczą pełnych administracyjnych gmin z kompletnymi danymi dla tego samego roku.

REGON / 1000 lokalnie94,6powiat: 88,2 · różnica +6,4województwo: 140,3 · różnica -45,7Polska: 136,8 · różnica -42,2
Pozycja w powiecie4 / 10 · TOP 40%REGON / 1000
Pozycja w województwie106 / 182 · TOP 59%REGON / 1000
Pozycja w Polsce1262 / 2477 · TOP 51%percentyl 49
Bilans / 1000 lokalnie+2,42
Powiat+1,86
Województwo / Polska+5,40 / +4,25
Wnioski liczbowe

Co dokładnie wynika z wartości?

Wniosek 1

W latach 2020–2023 liczba podmiotów REGON w lokalizacji zmieniła się o +7,9%, a liczba mieszkańców o -0,5%.

Wniosek 2

W 2023 r. Gorlice miał 94,6 podmiotów REGON na 1000 mieszkańców; powiat: 88,2; województwo: 140,3; Polska: 136,8.

Wniosek 3

Bilans rejestracji REGON w 2023 r. wyniósł +41 (+2,42 na 1000 mieszkańców).

Rynek BiznesCzeka.pl

Aktualne oferty i popyt — Gorlice

Połącz dane statystyczne z bieżącą sytuacją na giełdzie biznesów.

Aktywne oferty sprzedaży0Zobacz aktywne oferty →
Publiczne potrzeby kupujących0Czego szukają kupujący →
Sygnał rynkuMała próbaZa mało aktywnych ofert i poszukiwań, aby oceniać relację popytu do podaży.
Brak aktywnych ofert w tym widokuTo może być okazja, aby jako pierwszy pokazać biznes osobom analizującym ten rynek.
Zakres danych rynkowychAktualne ogłoszenia i publiczne potrzeby kupujących w BiznesCzeka.pl. Ta sekcja jest bieżąca i nie jest częścią historycznego rocznika GUS BDL.
Jak czytać raportRaport gminy powstaje automatycznie z lokalnie zapisanych danych GUS BDL. Porównania obejmują pełne administracyjne gminy z kompletnymi danymi dla tego samego roku. REGON nie oznacza automatycznie aktywnej działalności, a raport nie jest prognozą popytu ani rekomendacją inwestycyjną.
Cytowanie

Jak cytować dane z raportu

BiznesCzeka.pl, „Gorlice 2023 — liczba mieszkańców, REGON i przedsiębiorczość”, Atlas Biznesu, dane GUS BDL/REGON, wygenerowano 18.10.2026 12:31, https://biznesczeka.pl/atlas-biznesu/raport-gminy/gorlice-12205042/2023.